Web Tasarım | Web Sitesi Tasarımı | Profesyonel Web Sitesi | Web Tasarım Fiyatları

Bugün hemen hemen her alanda kullanılan veri tabanı işlemleri için kullandığımız bir alt dil olan SQL ‘i anlatacağız. Bu SQL ‘de nedir diye sorabilirsiniz. SQL ‘in açılımı Structered Query Language yani Türkçe ifade ile Yapılandırılmış Sorgu Dili ‘dir.

SQL gelişmiş veri tabanı sorgulama dilidir.
SQL gelişmiş veri tabanı sorgulama dilidir.

Bilgisayar ortamında bir verinin işlenip daha sonradan ulaşılabilir olması adına kayıt tuttuğumuz veri alanında database (veri tabanı) deriz. Bu veriler bir defterde yazmış olsaydı kayıt defteri derdik ve yüzlerce sayfa arasından bulmamız gereken bir kişiyi sayfaları çevirerek bulmaya çalışırdık ve bu bize zaman kaybettirirdi. İşte veri tabanları bilgisayarlar ile kayıt edilmiş verilere saniyeden daha kısa sürelerde ulaşma imkânı verir.

SQL Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Sorgular ile verileri belirttiğimiz kriterler dâhilinde listeler. Bir nevi sorgulama dili olan bu sistem ile veriler üzerinde işlem yapabilmek daha kolay bir hale gelmiştir. SQL bir veri tabanı yönetim sistemidir. Bu yüzden sadece veri tabanı üzerinde çalışmaktadır.

SQL’i Kullanmanın Avantajları

SQL İle Neler Yapılır?

SQL‘in Kullanım Alanları

Temel olarak veri tabanlarında kullanılır. Verilerin saklandığı veri tabanlarında verileri işlemek için kullanılmaktadır. Bir sorgu dili olduğu için veri tabanının olduğu hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden sorgulama yapabileceğiniz programları aşağıda bulabilirsiniz.

Oracle: Oracle veri tabanı verilerin tamamını güvenli bir biçimde tutarak on binlerce insana aktarabildiğimiz yapıdır. Dünya üzerinde en büyük projelerde kullanılır. Dünya genelinde büyük projeler için Oracle veri tabanı kullanılır.

Microsoft Sql Server: Sunucu üzerinde çalışır. Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bu sistem SQL sorguları kullanılarak işlemler yapmaktadır.

My SQL: Oracle markasına aittir. UNIX, OS/2 ve Windows platformları için ücretsiz olmakla birlikte ticari lisans kullanmak isteyenler için de ücretli bir lisans seçeneği de mevcuttur. Linux tabanlı sunucularda daha hızlı çalışmaktadır.

MsSQL: Microsoft tarafından geliştirilmiş ücretli bir sistemdir. Linux, Microsoft Server ve Windows sürümlerinde kullanılabilmektedir. Access: Microsoft tarafından geliştirilen bu sistem Office programları dâhilinde gelmektedir. Bu yüzden bu uygulamayı da ücretli olarak belirtebiliriz. MS Access veri tabanı basit laboratuvar uygulamalarından kullanılabilmektedir. 50.000 satır kayıt arasında stabil çalışmaktadır. 50.000 ve üzeri kayıtlarda veri tabanı yavaşlayabilmektedir.

TIKLA ARA
WhatsApp