Profesyonel Web Tasarım Firması | Kurumsal Web Sitesi Fiyatları

Sosyal medyada gerçekten aktif misiniz? Değerli okurlarımız için hazırladığımız bu makalede sosyal medya kavramı, sosyal medyanın faydalarını ve iş temelli kullanmayı öğrenebileceksiniz.

Nedir bu sosyal medya? Sosyal medyayı kimler yönetebilir? Sosyal medya yöneticisine neden ihtiyaç duyarız?

Bunun gibi daha birçok soru aklınızı karıştırıyor olabilir. Sizin için her konuya bir açıklık getirmeye çalışacağız.

Hadi Başlayalım!

Öncelikle aşağıdaki cümleyi önemle belirtiyoruz.

“Sosyal medya sadece Instagram uygulamasından ibaret olmamakla birlikte sosyal medya yönetimi de bu platformda sadece resim veya video paylaşmak da değildir.”

Sizin için oturup bunları yazdık.

Sosyal Medya Nedir?

Günün her saati kullandığımız online bir araçtır.

Günümüz teknolojilerini barındırıp haberleşmeyi kolaylaştıran, kişilerin veya firmaların kendi ürettikleri içeriği kitlelere ulaştırdığı online bir ağdır. Kişi, kurum, firma, ürün, hizmet ve benzeri üyeliklerin; kapsamlı bilgi, tanıtım veya satış yapabilen doğrulanmış veya standart sayfa profilleri vardır. Bu sayfalarla ilgilenen – veya takipçisi demek daha doğru olur – ilgili kitleye her paylaşımların iletilmesi ile mesaj tek kaynaktan paylaşılmıl olur.

Bu platformda sadece bir tür hesap yoktur. Kişisel hesapları da ayrı olarak işleyeceğiz. Kişisel hesapların açıkladığımız bu üyeliklerden farkı ise kişinin kendine özel kullandığı bir üyeliktir.

Çoğumuz bu hesaplarda gezinmek, gittiğimiz yerleri paylaşmak, yemek fotoğrafları paylaşmak, ürün paylaşmak,  ilgilendiğimiz hesapları takip etmek, hobilerimizi ve özel anlarımızı paylaşmak için kullanırız.

Hadi ama sizin de vardır muhakkak bir kişisel hesabınız. ?

Ama hangi platformda?

Peki, şimdi konumuzdan hiç kopmadan madde madde başlıklar halinde açıklayalım. Makaleyi okuduktan sonra aklınızda bir soru varsa yorum alanından yazmayı unutmayınız.

Sosyal Medyayı Kimler Yönetebilir?

Sosyal medyanızı kendiniz yönetebileceğiniz gibi bir ajans ya da bir kişi bile yönetebilmektedir. Peki, yeterli mi?

Tabii hayır.

Bir firmaya veya markaya belirlenen bütçe ve dosyalar ile medya ağlarını işletmeye veya ürüne saygı ve algı katan bu alanda markanın veya firmanın tüm süreçlerini gerek tasarım gerek dijital strateji gerekse içerik üretmeyi bilen kriz yönetimine yatkın kişilerdir.

Sadece markaların ağlarını yönetmekle kalmayan bu uzmanlarının; iyi bir stratejist, iletişimci ve reklamcı da olmaları da beklenir.

Peki yetenekleri bir tercih sebebi midir?

Sosyal medya yöneticisi hayatını bu merkezde yöneten, yeniliklerden haberdar, fotoğrafçılık ile ilgilenmiş olması -bu konuya yatkınlık artı değer katar- ve marka-kurum için kitle oluşturabilecek yetenekli ve sektör bilgisine sahip kişilerdir. Sosyal medya görsellerden ve videolardan oluşur. Pek azı ise yazılardan…

Bu yüzden görsel açıdan donanımlı ve en az Adobe’un; Photoshop, Illustrator, After Effect ve Premier Pro programlarını bilmeli ve kullanmalıdır. Bu programlar ile görsel tasarımlar yapılıp videolar oluşturulur. Sektörel makale yazabilen, kullanıcıların taleplerini okuyabilen ve programlı çalışan kişilerden oluşmalıdır. Tam da sosyal medyamızı geliştirmek için ihtiyacımız olan şeyler…

Kullandığı programlar yukarıda belirtilmiştir.

Basit gibi görünse de aslında işleri zordur.

Hitap edilen kitle bazen görsel bir tasarım ile ilgilenirken belki birkaç saniyelik video, izleyiciyi tam anlamıyla etkileyebilir.

Sadece bunları bilmesi yetmiyor aynı zamanda bazı görevleri de vardır;

Bu görevler taleplere göre değişebilmektedir.

Ayrıca, bahsedilen görevleri üstlenebilmesi için sosyal, iletişime açık, sektördeki gelişmeleri her an takip eden, bilişim ve internet teknolojilerinden anlayan yada ilgi duyan ve pazarlama hakkında fikir sahibi olması şartı aranır. Özellikle Türkçeyi etkili kullanabilen biri de olması gerekir.

Sosyal Medya rapolama
Yaptığı işin raporunu oluşturabilen ve raporlar doğrultusunda planlarını şekillendirebilen kişidir.

Bu uzman kişiler günün her saati çalışmaya hazır olmak zorundadırlar. En azından çiçeği burnunda bu mesleği yapmak isteyenler bunu bilmelidir. Firmalar her an bir taleple ya da fikirle sosyal medya uzmanlarından destek isteyebilirler.

Sosyal Medya Uzmanına Neden İhtiyaç Duyarız?

Eğer tasarım programları ile aranız iyi değilse ve daha önce hiç kullanmadıysanız, kısa metrajlı animasyon filmler yapamıyorsanız, kriz yönetimi yapmanıza gerek olmadan siz sadece işinizi yapmak istiyorsanız, düzenli paylaşımlarda bulunamıyorsanız, özel gün ve haftalarda kullanıcılarınıza onlara paylaşım yapamıyorsanız, reklam paneli kullanmadıysanız veya daha önce hiç Google SEO uyumlu makale yazmadıysanız sizin ya da markanızın bir sosyal medya uzmanına ihtiyacı var demektir.

Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?

Faydaları;

Başlamadıysanız henüz hiçbir şey için geç değildir. Bir sosyal medya uzmanı arıyorsanız Avmek Creative Media zaten bu alanda 10 yıldan uzun süredir hizmet veriyor. Sektör bilgisi olan yenilikçi, gelişime açık, yüksek standartlarda ve her bütçeye uygun hizmetlerimizi tercih edebilirsiniz.

Hizmetlerimize buradan ulaşılabilir.

Bunu oyla post
TIKLA ARA
WhatsApp