Web Sitesi Tasarımı | Profesyonel Web Sitesi | Web Tasarım

Meta etiketlerinin arama motorları için kolay, anlaşılabilir ve sınıflandırılabilir olması önemlidir. Bu etiketleri kullanmak arama motorları için çok önemlidir.

Google ve diğer arama motorları için önemli olan bu yönergeleri tam olarak uygulamanız gerekir. Eksik olmadan kendinizi tanıtır gibi sitenizi de arama motorlarına anlatmanız gerekir.

Tüm web sitelerinde kullanılması gereken bu meta etiketlerine kısaca değinmek istiyoruz.

Meta Etiketlerinin Türleri ve Anlamları

En bilinen meta tag ile başlayalım;

Description Meta Etiketinin Kullanımı

Tanım: Sitenizin içeriğini kısaca özetleyebileceğiniz bir alandır. 150-160 karaktere kadar sorunsuz gösterim yapabilmektedir.
Kullanımı: <meta name=”description” content=”AVMEK, web tasarım firması olarak, web sayfası tasarımı, özel web yazılım geliştirme, SEO hizmeti ve dijital reklamcılık hizmetlerini uygun fiyatlara sunar.”/>

Gördüğünüz üzere kullanımı basittir. Şimdi karakteri nereden hesaplayacağım derseniz bizim de çok kez kullandığımız kelime sayacı ve karakter sayacı sitesinden hesaplayabilirsiniz.

Robots Meta Etiketinin Kullanımı

Tanım: Web sitenize gelen arama motoru botlarının siteniz için nasıl bir davranış sergilemesi gerektiğini belirteceğiniz meta etiketidir.
Kullanımı: <meta name=”robots” content=”index, follow” /> şeklinde kullanıldığında sitenize gelen tarama botları sayfalarınızı kaydedip sonuçlara dahil eder. Sitenizin içeriği için de zamanla kontrole gelir.

Eğer sitenizin indekslenmesini istemiyorsanız, <meta name=”robots” content=”noindex, nofollow” /> olarak yazabilirsiniz.

Content Type Meta Etiketinin Kullanımı

Tanım: Web siteniz için karakter kodlaması belirtebileceğiniz bir meta etiketidir. Türkçe karakterlerin (ç, ğ ,İ, ş, ö, ü) sorunsuz gösterilmesi için UTF-8 ayarlı olmalıdır.
Kullanımı: <meta http-equiv=”content-type” content=”text/html; charset=UTF-8″>

Google ‘ın Algıladığı Özel Meta Etiketlerinin (Meta Taglarının) Kullanımı

Site Links Search Box

Tanım: Google arama sonuçlarında gösterilen bazı web sitelerinde, site içine doğrudan giden linkler veya o site ile ilgili metin kutusu bulunur. Bu etiket kullanıldığında link ve metin kutuları sorgu sayfalarında görünmeyecektir.
Kullanımı: <meta name=”google” content=”nositelinkssearchbox” />

No Translate

Tanım: Sitenizin içeriğinin çeviri yapılmasını kısıtlamak için kullanılan etikettir. Kullanıcıya sağlanan kolaylığı devre dışı bırakır.
Kullanımı: <meta name=”google” content=”notranslate” />

TIKLA ARA
WhatsApp