Web Tasarım | Web Sitesi Tasarımı | Profesyonel Web Sitesi | Web Tasarım Fiyatları

Daha önceki yazılarımızdan SEO ‘nun ne olduğunu açıklamıştık. SEO nasıl yapılmalıdır soruna cevap verirken size öğrenimi en kolay şekilde örneklendirerek kısaca açıklayalım.

Çünkü SEO ‘nun nasıl bir çalışma mantığı olduğunu anlamadan hiçbir şekilde başarı elde edemezsiniz. Size başarı elde edebilmeniz için gerekli adımları hemen anlatmaya başlayalım.

SEO, Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) şeklinde bilinir. Temel amacı ise arama motorlarının daha çok kullanıcı odaklı ve etkin şekilde indekslenmesi için gerekli altyapının hazırlanması süreçlerini kapsamaktadır. Site İçi SEO ve Site Dışı SEO olmak üzere iki bölümde ele alınır.

SEO Nasıl Yapılmalıdır?

SEO ‘ya uyumlu makale yazmak için bir anahtar kelime üzerine makale yazmak size asla başarı getirmez. SEO yapmadan önce daha basit şekilde sıralama sıranızda artış sağlayacak ipuçları da vereceğiz.

SEO nası yapılmalıdır?
SEO nasıl yapılmalıdır ? Bu soruyu kendinize sorduğunuzda bizi arama vaktiniz gelmiş demektir.

SEO ‘da Nasıl Başarı Sağlanabilir?

Web sayfam neden mobil cihazlara uygun olmalıdır?

Web siteniz mobil cihazlara uygun değilse Google ve diğer arama motorları rakiplerinizin üst sıralarda yer aldığı alanlarda sitenizi göstermeyecektir. Siteniz yüksek SEO puanına sahip olsa bile siteniz mobil değilse yukarıya çıkamazsınız.

Site içerisinde kullandığımız içeriklere ve dizilimlere dikkat etmeli miyiz?

Bir makale yazmaya karar verdiniz diyelim. Oturup yazdınız, yazdınız… Peki yazınız imla kurallarına göre mi yazıldı? Peki bir konuya direkt olarak giriş yapıp kısa bilgilerden ve ipuçlarından kullanıcıyı mahrum mı bıraktınız? Asla bilgiden tasarruf etmeyiniz.

Bir SEO uyumlu makale yazmaya karar vermeden önce araştırma ve teyit edebilme özelliği edinmelisiniz. Başlıklarınız hiyerarşik düzende mi yer alıyor? Örneğin, Elektronik kategorisinin alt kategorilerini “Telefon > Renk > Günlük Kullanıma Uygun” şeklinde mi oluşturdunuz? Yoksa, “Bilgisayar > Dizüstü Bilgisayar > Markalar” yapısında mı oluşturursunuz? Aslında olması gerekeni tespit ettiğinizi düşünüyoruz.

Makale içinde en çok 1 adet H1 etiketi kullanmalısınız. Resimlerin alt açıklamasına resmin ne ile ilgili olduğu bilgisini girmelisiniz. Anahtar kelimenizi içerebilecek bir resim ve alt açıklama size daha fazla fayda sağlar.

Sitemize istikrarlı ve düzenli ziyaret akışını nasıl sağlarım?

Başlıklarınız dikkat çekici olmalıdır. Bilgileri parça parça ve belirli bir akış dahilinde vermelisiniz. Düzenli şekilde sitenize yeni içerikler eklemelisiniz. Asla yerinizde saymamalısınız. Unutmayın, Google güncel sayfaları kullanıcılara sunmak ister. Biz kullanıcılara istediklerini verebilirsek Google bizlere daha bonkör davranacaktır 😉

Sitenize ziyaretçi çekmek için bir diğer yol da dijital reklamcılıktır. Bu alanda fikirler düşünmeli ve hesaplarınızdaki kullanıcılara sitenizde istedikleri bilgiyi bulabileceklerini anlatmalısınız. Ya da bir kampanya, çekiliş veya influencer (fenomen) tanıtımlarına yer verebilirsiniz.

Dijital reklam
Dijital reklam araçları ile sitenize yeni kullanıcılar çekerek yeni müşteriler elde etmekle birlikte marka bilinci de oluşturmuş olursunuz.

İyi bir kullanıcı etkileşimi için, sosyal medyada her an güler yüzlü ve nazik olmalısınız. Cevapsız soru ve okunmamış DM kalmasın.

Sitemizin kullanıcılara hitap edip başarılı sayılması için neler yapmalıyım?

Sitenize ziyarete gelen kullanıcıları karşılayacak bir chat araçları ile hemen sizinle irtibata geçmeleri için form çıkarabilirsiniz. Kullanıcıların çoğu sitenin diğer ucunda aktif olarak görev yapan birinin olduğunu düşünürler ve aradıkları bilgiyi hemen sorup öğrenmek isterler.

Sitenizin Google nezdinde toplam ortalama 2 dakikadan fazla kalması bir başarı etkenidir. Yani ortalama 2 dakika boyunca bir makale okurken bir anda farklı bir makaleye ya da “Hakkımızda” sayfasına geçiş yapabilir. Burada farklı sayfa ziyareti kullanıcının ilgilendiği anlamına gelir. Çünkü, Google Analytics bu işlemleri arka planda izleyip kaydetmektedir.

Web sayfalarımızı backlink ile desteklemek ne kadar başarı sağlar?

web sayfalarında backlink kullanımı
SEO nasıl yapılmalıdır sorusunun önemli bir cevabı da kaliteli backlink içeriğidir.

Bir backlink SEO ‘nun en önemli parçası ve dışa açılan kapısıdır. Kaliteli bir web sayfası eğer sizin sitenizin linkini bir açıklama metni ile yayınlarsa, Googlebot bu site üzerinden sizin linkinizi okuyup çok daha hızlı şekilde sayfanızı taramaya başlayacaktır. Bu da arama sonuçlarında bazı kelimelerde çıkabileceğiniz anlamı taşır.

Çünkü referans olan site Google indeksinde başarılı ise arama motoru sizin de sitenize de güvenmeye başlar. Diğer adımları uygulamadan bu adıma geçmeniz hiçbir fayda sağlamaz. O yüzden bu bilgiyi sona sakladık.

Backlink desteği aldığınız sitenin kaliteli olduğunu düşünelim. Google bu durumu sayfaların güven duyduğu sitelere güvenirim demektir. Tabii bu durum zamana, sitelerin ortak sektörel alanda olup olmamasına göre neticelendirilir.

Örneğin; mobilya tamiri yapan bir web sitesi olduğunu düşünelim. dış kaynaktan da kimyasal ürünler üreten bir web sitesi olsun. Arada büyük bir uçurum var.

Bu yüzden linkinizi mobilya üretimleri hakkında bilgi veren forum sitelerinde paylaşmak daha yüksek fayda sağlayacaktır. Farklı kullanıcıların sitenize bir dış bağlantı üzerinden gelmesi ile etkili olabilmektedir.

Yalnız özellikle belirtmek istediğimiz bir durum var ki oldukça önemlidir. Dofollow ve Nofollow tagları kısaca açıklayalım.

Dofollow ve Nofollow Ne İşe Yarar?

Dofollow: Link çıkışı verilmiş bir web sayfasını taramak için gelen Googlebot bu tag kullanıldığında linki takip eder.

Nofollow: Link çıkışı verilmiş bir web sayfasını taramak için gelen Googlebot bu tag kullanıldığında linki takip etmez.

Bu yüzden bir sitede yayınlanacak makaleniz varsa bu durumu sormalısınız. Bazı linklerde bu etiket kullanılmadığında standart olarak kullanılmış sayılır. Bu yüzden sadece nofollow verilmek istendiğinde belirtilmesi daha uygundur.

Arama motorlarına sosyal medyada yer aldığınızı kanıtlamalısınız. Profilinizde muhakkak web sitenizin linkini barındırmalısınız. Bu şekilde dizinlerinde sizi daha uygun kaydedip arama sonuçlarına sosyal hesaplarınızı da dahil eder.


TIKLA ARA
WhatsApp