Profesyonel Web Tasarım Firması | Kurumsal Web Sitesi Fiyatları

Google Ads, daha öncelerden ismini Google Adwords olarak bildiğimiz bir reklam platformudur. Bu reklam platformu Google arama sonuçlarında aratılan kelime içeriğinin reklam kelimeleri ve daha bir çok kriterin yerine gelmesi sonucu reklam bölümlerinde çıkmayı hedeflemektedir. Ayrıca Google iş ortağı (sitesinde Google reklamları hizmeti alıp yayınlayanlar) sitelerinde ve yayınlayacağınız görüntülü reklamlar için YouTube ‘da gösterim yapabilmektedir.

Günümüzde bu tür reklam alanları kullanıcılar, dikkat çekici, merak uyandırıcı, aradığı ürün veya hizmeti yansıttığını görünce hemen dikkatlerini çekiyor. Burada amaç her zaman doğru anahtar kelimelerin doğru alanlara yönlendirilmesiyle reklam ve site optimizasyonunun en iyi şekilde olması gerektiğidir. Unutmayalım ki doğru verilen reklam size sadece doğru oranda büyüme sağlayacaktır.

Reklam sadece anahtar kelime seçerek yapılmaz. Doğru eşleme türü seçseniz bile yerine getirilmesi gereken o kadar çok detay var ki burada size giriş seviyesinde bahsetmeye çalışacağız. Eğer “ben işime bakayım siz de benim reklamımı verin” diyorsanız Google Ads danışmanlığı hizmetimizden hemen faydalanın.

2021 yılını bitirdik. Dijitalin ve reklamın firmanız için ne kadar önemli olduğunu artık anlamışsınızdır. Ama size küçük bir örnek vermek istiyoruz. Dünya genelinde 2020 itibariyle aylık ortalama 250 milyar sorgu yaptık. Yalnızca Google reklamlarını kullandığımızda bu oranın içerisinde milyonda 1 tıklama alsanız aylık 2.500 tıklama demek oluyor. Ayrıca Google raporlarında her reklam tıklamasının minimum %7 oranında gösterim başarısı aldığını biliyoruz. Bu oran bile reklamlarda kullanıcılar tarafından kolaylıkla tıklanabilmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle hesap yaparken bunları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Reklamlarımızı nereye vermeliyiz? Hangi reklam alanı hangi bölüm için daha uygun, onları hemen sizlere anlatmaya çalışalım.

Google Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları Google’daki arama sonuçlarında görünmenizi sağlar. Eğer firmanızı ya da ürünlerinizi gösterirken aynı zamanda da müşterilerinize bu yöntemle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için en doğru yöntem arama ağı reklamlarıdır.

Google Arama Ağı Reklamları

Bir ürün veya hizmeti almak istersek ilk bakacağımız mecra elimizin altındaki dijital mağazalardır. Dünyanın herhangi bir yerindeki bir mağazadan dilediğiniz gibi sipariş verebilme şansınız gün geçtikçe daha fazla imkanlarla önümüze gelmektedir. Bilgiye ve ürüne ulaşmak isteyen kitlenin daha fazla tıklama yaptığı bu reklam modelinde tüm sonuçlar yazılan anahtar kelimeler ile ilgili hesapların reklamlarını önümüze çıkartmaktadır.

Örnek vermek gerekirse “su tesisatçısı çağır” yazdınız ve arattınız. Bu reklamınızda eğer bu kelime eşleme türlerinden birini karşılıyorsa işte o zaman reklamınız tetiklenmektedir. Ayrıca her kelimede hemen ilk sıralarda yer almanız mümkün olmayabilir. Sonuçta aynı kelimeye 10 kişi reklam verdiğinde açık arttırma usulüne göre teklif vererek üst sıralarda yer almayı deneyebilirsiniz. Unutmayın etkili reklam vermek düşük maliyet oluştururken sadece yukarıda olmak için yapılan hızlı taktikler 3-5 kat daha fazladan harcama yapmanız anlamına gelecektir.

Ayrıca Google’ın reklam algoritması reklamınızı anlamak ve ilgili kategoride göstermek için kelimelerinize kalite puanı vermektedir. Bu puan reklamların arama sonuçlarındaki konumunu belirlemektedir. En kritik noktalardan biri de reklam metninde vurguladığımız özelliklerin hedef URL ile yönlendirdiği sayfanızda mutlaka yer alması gerektiğidir.

Google Görüntülü Reklam Ağı

Google reklam verme üzerine diğer bir önemli konu da görüntülü reklam ağıdır. Çünkü görüntülü reklamlarda reklam kabul eden sitelerdeki kullanıcıların karşısına görsel şeklinde reklamlar çıkmaktadır. Bunun en önemli yanı marka bilinirliği sağlamasıdır. Çünkü görüntülü reklam ağlarının tüm internet kullanıcılarının %90’ından fazlasının görebileceği mecralarda olduğunu unutmayalım.

Kısacası görüntülü reklamlar, reklam şartlarını karşılayan sitelerde gördüğünüz görsel afiş reklamlardır. Google görüntülü reklam ağının yalnızca size resim reklamları göstermesi yaygın bir yanılgıdır. Aslında, Google görüntülü reklam ağı, metin reklamlar, animasyonlu resim reklamlar, zengin medya ve video reklamlarla çeşitli biçimlerde ve boyutlarda reklam vermenize olanak sağlar.

Metin Reklamlar  - Görüntülenen metin reklamlar, arama ağındakiyle aynıdır. Metin reklamlar, bir başlık ve iki metin satırından oluşur ve reklam verenlerin, metnin en çok tıklama aldığı metne yönelik bir dizi reklam oluşturmalarına olanak tanır.

Resim Reklamlar  - Göründüğü web sitesinde tüm reklam bloğunu dolduracak banner adı da verilen statik bir resimdir. Ayrıca resimlerinizi, düzenlerinizi ve arka plan renklerinizi resimli reklamlarda özelleştirebilirsiniz.

Zengin Medya İçeren Reklamlar – Reklama bakanlar ve kişilerin reklamlarla nasıl etkileşimde bulunduklarına bağlı olarak değişen etkileşimli öğeler, animasyonlar veya diğer özellikleri içerir. Örneğin hareket eden bir atlıkarınca olabilir.

Video Reklamlar  - YouTube görüntülü reklam ağına dahil edildiğinden beri daha popüler hale gelmiştir. Artık reklamlarınızı YouTube videolarının yanına yerleştirmek için Google Ads Görüntülü Arama Reklamcılığını kullanabilirsiniz.

Google görüntülü reklam ağında 20’den fazla farklı reklam bloğu boyutu var. Ayrıca Google reklamlarını görüntülemek için her site web sitesi düzenine en uygun reklam bloğunu seçebilmektir.

Google Alışveriş Reklamları

Google alışveriş reklamları, çevrimiçi satılan somut bir ürünü ararken Google arama sonuçlarının üstünde gösterilir. Alışveriş reklamları bir resim, bir fiyat ve bir marka veya web sitesi adı URL’sinden oluşmaktadır.

Google alışveriş reklamları, herhangi bir web sitesine bile tıklamadan önce insanlara ürünleri görsel olarak karşılaştırma imkanı sunar. E-ticaret sitesine sahip tüm ürün tabanlı işletmeler Google alışveriş fırsatlarından yararlanmalıdır. İşletmelerin önemli bir kısmı Google alışverişte diğer e-ticaret reklamlarından daha iyi getiri elde eder.

Bununla birlikte, Google Ads reklamcılığına benzer şekilde, Google alışveriş kampanyaları da düzgün bir şekilde kurulması ve yönetilmesi için bir uzman gerektiren karmaşık bir platform kullanır. Kampanya başına 10.000 ürünlük bir limit olduğunu unutmamak gerekmektedir. 10.000’den fazla ürün varsa bir kırılıma gitmemiz gerekecektir.

Video Reklamları

İnternet kullanıcılarının % 97’si çevrimiçi video kullanmaktadır. YouTube’da her gün 5 milyardan fazla video izlenmektedir. Bir araştırmaya göre alışveriş yapanların yaklaşık üçte biri video reklamı izledikten sonra ürün satın alıyor. Amazon ve e-Bay dahil çevrimiçi pazarların devleri, bir ürün açıklamasına bir video reklam eklemenin, bir müşterinin o ürünü satın alma şansını % 35’e kadar artırdığı bildirilmiştir.

Video reklamlar, Youtube videolarından hemen önce, Youtube arama sonuçlarında, izleme sayfa kenarlarında ve Google görüntülü reklam ağlarında gösterilir. İzleyici reklamın 30 saniyesini ya da 30 saniyeden az bir reklam için ise tamamını izlediğinde maliyet oluşmaktadır. Kullanıcı reklamı atladığında herhangi bir maliyet ödenmemektedir.

Video bilgilendirme ve eğitim için mükemmel bir formattır. Birden fazla duyuya hitap eden görsel ve işitsel unsurlar içerdiğinden, video reklamlar eğitim araçlarının yanı sıra performans gösterir. İzleyiciler, bazı şeylerin nasıl çalıştığını veya yeni bir beceri öğrendiğini gerçekten görebildiğinden, özellikle ürün tanıtımları için veya “Nasıl Yapılır?” kılavuzları olarak kullanıldığında etkilidirler.

Uygulama Reklamları

Uygulamaların tanıtımı için kullanılabilecek en uygun kampanya modeli evrensel uygulama reklamlarıdır. Evrensel uygulama kampanyaları için herhangi bir hedefleme yapmanıza gerek kalmadan maksimum kullanıcıya erişme imkanı elde edersiniz. Uygulamanın maksimum sayıda indirilmesi için reklamlar otomatik olarak dönüşümlü yayınlanır ve sistem teklifleri performansa göre otomatik olarak ayarlanır.

Uygulamalar Google Play Store ve App Store’da yüklü olmalıdır. Kampanyayı oluştururken uygulama ismini ilgili alana girmeniz yeterlidir.

Doğru kampanya reklamlarını seçmek google reklamında doğru hedefe ulaşmak ve başarıya ulaşmak için önemlidir. [Kaynak]

ROAS ve ROI hesaplamaları
ROAS ve ROI hesaplamaları

ROI Nedir Nasıl Hesaplanır?

Google Ads için ayırdığınız reklam bütçesinin reklamdan gelen tıklamaların işe dönmesi arzulanmaktadır. Ayrıca buradan yapılan ROI hesaplamalarında kalan bedelin giderden çıkması sonucu kalan kârınızı bulabilirsiniz. ROI formülünü aşağıya bırakıyorum.

ROI = Kar(Gelir-Maliyet) / Maliyet x 100

Bu formül yatırım getirinizi görmek için uygulanır. Çıkan sonuç, reklamda elde ettiğiniz toplam kazancı göstermektedir.

ROAS Nedir Nasıl Hesaplanır?

Bir de ROAS değeri vardır. Kısaca örneklendirme yapalım. ROAS = (Gelir / Maliyet) x 100 hesabı ile bulunmaktadır. Bu da bize reklam maliyetimizin getirisini göstermektedir. Örnek olarak bir reklama –ne kadar harcama yaptınız ve size ne kadar dönüş sağladı– konusunda en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmaktadır.

Bu yüzden 300 TL reklama harcama planı yaptınız diyelim. Bu 300 TL ‘yi üç güne yaydınız. Üçüncü günün sonunda elde ettiğiniz gelir 2850 TL oldu diyelim. Formüle göre; (2850 / 300) x 100 = % 950 ROAS olmaktadır. Yani her 300 TL harcamanıza 950 TL getiri sağlayacaktır.

Herhangi bir yerden reklam hizmeti alıyorsanız ya da reklamınızı kendiniz veriyorsanız hesaplayın bizce. Çünkü reklamlarınız size getiri sağlamıyorsa yapmanız gereken tek şey daha iyi bir Google Ads uzmanından destek almaktır. Bu konuda sizlere AVMEK olarak destek vermeye her zaman hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. [Kaynak]

Aklınızdaki sorulara cevap vererek Google Ads konusunda çözümlerimizi paylaşıyoruz.

Bunun için net bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü bütçe belirlemesinde kelimenin değeri ve günlük tıklama oranı önemlidir. Örneğin, boya ustası kelimesi tıklama başı maliyeti 4 TL diyelim. Siz eğer 800 TL günlük bütçe ayırırsanız ortalama tıklama alma sayısınız 200 – 250 arası olabilir. Bazen kelimenin değerinden daha az TBM olabiliyor. Bunun için reklamınızın profesyonel olarak kurulması ve kalite puanının yüksek olması ile alakalıdır.

Reklamlarım Ne Zaman Yayınlanacak?

Reklamlarınızı onaya gönderdiğinizde ortalama en geç 24 saat içinde (en erken 15 dk) onaylanmaktadır. Bu süre hesabınızdaki verilerin kontrol edilmesi sonucu uzayıp kısalmaktadır. Yasaklanmış olan bazı kelimeler (örn. coin, kripto vs.) reklam veremezler.

Reklamlarım Onaylanmıyor Ne Yapmam Lazım?

Reklamınız onaylanmıyorsa mutlaka açıklamalarınızda veya reklam başlıklarınızda sorun vardır. Ya da hesabınızda yeterli bakiye, yasaklı kelime vb. durumlar da reklamlarınızın onaylanmamasına sebep olabilir. Sonuç bildirimlerinizi kontrol ederek hatalı engelleme varsa itiraz talebinde bulunabilirsiniz.

Reklamınız hedefini bulmuş olabilir. Ya da reklamınız saldırı altındadır. Bunu tespit etmek için size gelen dönüşlere odaklanabilirsiniz. Destek için hizmet aldığınız firmayla iletişime geçebilirsiniz.

Reklamların Sıralamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Reklamın öğrenme süreci, içerik kalitesi, doğru sayfaya ulaşmak, aratılan kelime ile uyum, kalite puanı, bakiye ve teklif tutarıdır.

Eğer hedefiniz ürün satışı yapmaksa farklı bir strateji, tanıtım ve marka bilinirliği yapmak için farklı bir strateji izlenmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Reklam Hedefleri

Reklamınızı geniş kitlelere duyurmak ve onların karşısına çıkmak öncelerde pek etkileşim sağlamayacaktır. Çünkü Google reklam içeriklerinizi rakiplere göre optimize eder. 5 aydır kesintisiz reklam veren biri ile henüz reklam hizmetine yeni başlayan biri aynı ücretlere arama sonuçlarında yer almakta zorlanabilir.

Oturmuş reklam dediğimiz bir yapı reklamınızın tanınmasına, ilgili kitlesine ve diğer rakiplerle teklif yarışına girmesine sebep olur. Burada önemli olan faktör ise teklif yarışıdır. Çünkü bir rakibiniz kelimeye maksimum 5 TL teklif veriyorsa (5 TL gideceği anlamına gelmez. Sadece üst sınırdır. 5,01 TL olduğunda reklam daha gerilerde veya rakibin altında çıkar.) Sizin de ilk başlarda yüksek teklif vermeniz gerekebilir. AVMEK olarak Google Ads reklamları verme konusunda büyük stratejik çözümler oluşturuyoruz. Anlık takip ile sahte tıklamaları kontrol edip tekrar tıklama alınmaması içi reklam bütçenizi koruyoruz.

Rakip Analizi

Reklam vermeden önce rakiplerinizin reklam verdiği kelimelere benzer kelimeler tespit edilebilmektedir. Bu kelimeler ile reklam planlaması yapılabilmektedir. Ayrıca kapsamlı bir rakip analizi birçok konuda sizlere katkılar sağlayacaktır. Hem reklam bütçenizi düzenli tutup hem de odaklandığınız kelimeler üzerinden daha fazla tıklama almanıza katkı sağlayacaktır.

Rakip analizinde;

Harcama Bütçeniz

Reklamlarınızı Google’da yayınlamak için doğru bütçeyi ve teklif seçeneklerini yaptığımız analizlere göre belirliyoruz. Bütçenizi kampanya bazında verebileceğimiz gibi reklam grubu başına da bölebiliriz. Bu nedenle bütçeniz, günlük olarak harcamak istediğiniz ortalama tutar olmalıdır. Gerçek maliyetleriniz reklam yayınladıktan sonra değişebilmektedir.

Maksimum tıklama başına maliyet teklifiniz (maks. TBM teklifi), reklamınızın aldığı bir tıklama için ödemeye hazır olduğunuz en yüksek tutardır. Tekliflerinizi yöneterek, reklamlarınızın aldığı trafik miktarının yanı sıra sağladıkları yatırım getirisini (YG) de değiştirebilirsiniz. Daha yüksek teklifler kullandığınızda, daha fazla para harcama olasılığınız artsa da, kampanyanızın trafik alma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca daha düşük teklifler kullandığınızda kampanyanızın tıklama ve dönüşüm alma olasılığı daha düşük olur.

Reklam bütçenizi belirlerken günlük bütçeyi bir aydaki ortalama gün sayısı olan 30,4 ile çarpıyoruz. Sonuç sizin aylık reklama ayıracağınız bedel oluyor. Kelimenin değeri ise alacağınız günlük TBM oranını belirliyor.

Bu makalede, kampanya bütçenizin işleyişi, farklı teklif seçenekleri, yeni bir kampanyada teklif ve bütçe belirlemek için uygulamanız gereken adımlar açıkladık. Ancak bunları belirlediyseniz reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Google Ads veya Google reklam verme konusunda nasıl ilerlenmeli, nelere dikkat edilmeli ve reklam verirken kullanıcılar nasıl hedeflenmeli konularında kesin ve resimli anlatımla açıklamaya çalıştık.

Ads Hesabı Oluşturma

Hesabınızı açmak için bir GMail adresine ihtiyaç duyarsınız. Eğer GMail adresiniz varsa Google Ads üzerinden aşağıdaki resimde olduğu gibi sağ üst köşedeki [Oturum Aç] seçeneğine tıklayınız. Eğer GMail adresiniz yoksa bu adresten Google hesabınızı oluşturun. Hesabınızı oluşturduktan sonra aşağıdaki alandan devam edebilirsiniz.

Google Reklam Verme Adımları - Oturum Aç
Google Ads Reklam Verme Adımları – Oturum Aç

Oturum aç’a tıkladıktan sonra sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır. Bu ekranda [YENİ GOOGLE ADS HESABI] seçeneğine tıklayınız.

Google Reklam Verme Adımları - Yeni Google Ads Hesabı Oluşturma
Google Ads Reklam Verme Adımları – Yeni Google Ads Hesabı Oluşturma

Kampanya Oluşturma

Önünüze gelen ekrandan Akıllı Kurulum yerine, uzman modunda kurulum seçeneği ile ilerliyoruz. Ayrıca Uzman Mod, birçok açıdan daha kapsamlı ayarlar yapmamıza izin verecektir.

Google Reklam Verme Adımları - Uzman Mod Reklam Kampanyası Oluşturma
Google Ads Reklam Verme Adımları – Uzman Mod Reklam Kampanyası Oluşturma

Uzman moda geçiş yaptığınızda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşırsınız.

Bir web sitesine sadece ziyaretçi gelsin veya telefon numarasına tıklasın arasın diyorsanız “Web sitesi trafiği” seçebilirsiniz.

Google Ads Reklam Verme Adımları -  Kampanya Hedefi Seçiniz
Google Ads Reklam Verme Adımları – Kampanya Hedefi Seçiniz

Seçtikten sonra sizlerden kampanya türünü seçmeniz istenecektir. Bunlar maddelerde belirttiğimiz gibi; Arama, Görüntülü Reklam Ağı, Alışveriş, Video ve Discovery reklamlar verebilirsiniz.

Yalnız ilk hesap kurulumunuzda henüz süreç tamamlanmadığı için Alışveriş, Video ve Discovery reklamlar pasif halde gelecektir. Onlar için reklam oluşturmak isterseniz eğer kurulumu tamamlamanız ve daha sonra Kampanyalar bölümünden oluşturabilirsiniz.

 Google Ads Reklam Verme Adımları -  Kampanya Türü Seçiniz
Google Ads Reklam Verme Adımları – Kampanya Türü Seçiniz

Burada “Arama” türünü seçiyoruz. Bu tür bizlere Google aramalarında çıkmamız için gerekli olan reklam kampanyalarını oluşturmamıza imkan sağlamaktadır.

 Google Ads Reklam Verme Adımları - Hedef ve Dönüşüm Seçme
Google Ads Reklam Verme Adımları – Hedef ve Dönüşüm Seçme

İlk adımda türü seçtik. İkinci adımda sitemizin adresini yazdık. Üçüncü adımda ise daha sonra da kurabileceğimiz dönüşüm ayarlarını yapmamız gerekiyor. Bu yüzden “Dönüşüm İşlemi Oluştur” ‘a tıklayınız.

Dönüşüm Oluşturma

Aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Dönüşüm izleme işlemi kullanıcıların sitenizde gerçekleştirdiği önceden tanımlı alanlara gelmesi sonucu depolanan ve onları sonradan hedefleyerek reklam çıkmanızı sağlayan yapıdır. Sitenin size ait olduğunu doğrulamak için “İzleme kodunu kendiniz yükleyin” seçeneğinden ilerleyebilirsiniz.

Açıklama Metni Uzantısı
Google Reklam Verme Adımları – Dönüşüm Kurulumu

Sitenize global site etiketini ve etkinlik snippetini ekleyerek dönüşüm kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz. “Devam” butonu ile ilerleyebilirsiniz.

Kampanya adı alanına sizin diğer farklı kampanyalarınızdan ayırt edebileceğiniz bir isim girebilirsiniz. Google Ads reklamlarınızı hem arama ağı hem de görüntülü reklam ağında gösterebilirsiniz. Görüntülü reklam ağında düşük maliyetlerle birçok Google iş ortağı sitede reklamlarınız görüntülenir. Son olarak marka bilinci edindirmek için seçeneği işaretli şekilde bırakabilirsiniz.

Reklam İçin Genel Ayarlar

Google Reklam Verme Adımları - Kampanya Ayarlarını Seç
Google Reklam Verme Adımları – Kampanya Ayarlarını Seç

Kime erişmek istediğinizi seçin.

Bu bölümde ise hangi ülkede reklam vermek istediğini seçebilirsiniz. Hangi dilde konuşanları hedeflemek istiyorsanız onlar içinde “Diller” bölümüne eklemeler yapabilirsiniz. Buradaki amaç kullanıcı olarak cihazların tanınmasıdır. Yani kitlenizdeki çoğunluğun tarayıcı dili İngilizce ise Türkçe haricinde İngilizce ‘de eklemeniz faydalı olabilir.

Kitle segmentleri ise daha önce Ads üzerinde hobi veya ilgi alanları sektörünüze en uygun kayıtlı olan kişilere reklamlarınızı daha fazla gösterebilirsiniz.

Hedefleme ve Kitle Seçenekleri

Google Reklam Verme Adımları - Hedefleme ve Kitle Segmentleri
Google Reklam Verme Adımları – Hedefleme ve Kitle Segmentleri

Ne kadar ve nasıl harcamak istediğinizi belirleyin.

Aylık olarak, günlük bütçenizin bir ayın ortalama gün sayısı ile çarpımından daha fazla harcama yapmazsınız. Bazı günlerde günlük bütçenizden daha az, bazı günlerde ise günlük bütçenizin iki katı kadar harcama yapabilirsiniz.

Kurumsal bir web sitesi veya e-ticaret sitesi için reklam kampanyası oluşturulurken oldukça farklı bütçeler belirlenebilmektedir.

Bütçe ve Teklif Verme

Bütçe ve Teklif Verme
Google Reklam Verme Adımları – Bütçe ve Teklif Verme

Örneğin bir anahtar kelime düşünelim. Bu kelime “boya ustası” olsun. Şimdi kelimenin değerini bilmeliyiz ki günlük TBM (tıklama başına maliyet) hesabını yapabilelim. Ortalama 3 TL TBM olan bir kelime size günlük 60 tıklama getirmesi için kelime başı maliyetle çarpabilirsiniz. Bu günlük bütçe olarak bu belirlenebilir. Ancak reklamınız yeni olduğu için etkileşimi yüksek oranda almayabilir. Yani 60 tıklama yerine 10 tıklama da alabilir. Bu yüzden ilk 7 gün üst sınır belirleyebilirsiniz.

Yeteri kadar tıklama almazsanız paranız ertesi güne devreder. En azından daha fazla tıklama aldığınızda bakiyeniz daha uzun sürede tükeneceği için müşteri kazanmanızın da önü açılmış olacaktır. Bütçe bölümü için bu bilgiler yeterlidir.

Teklif verme bölümünde ise yukarıda kelimemizin örnek tutarının 3 TL olduğundan bahsettik. Peki her tıklama başına 3 TL’niz mi gidecek yani? İşte burada açık arttırma usulü ile ilerliyoruz. Biz bir kelimeye değer biçiyoruz. Bu kelimeye 4 firma bizim gibi reklam veriyorsa biz maksimum 6 TL olana kadar teklifimizi tutuyoruz. Yalnız diğer rakipler 3,5 – 4,25 ve 5,20 TL gibi rakamları teklif ediyor.

Burada sizden her tıklama başına 6 TL alınacağı yukarıda daha fazla çıkmak için gözden çıkardığınız rakam öğrenilmek isteniyor. O kelimenin gerçek değeri 3 TL’yse bile sizden yine 3 TL veya biraz daha üstü ücret alınabilir. Kelimelerin değerleri aratım oranları ve teklif değerlerine göre belirlenir.

“Hangi hedefe odaklanmak istiyorsunuz?” sorusunun altında “Tıklamalar” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. “Maksimum tıklama başına maliyet teklifi için bir sınır belirleyin” kutusunu işaretleyebilirseniz eğer teklif değerinizi belirtebilirsiniz.

Reklamlarınız İçin Uzantılar

Reklamlarınızda ek bilgiler göstererek %15’e kadar daha yüksek tıklama oranı elde edin.

Site bağlantısı uzantıları: Site bağlantıları reklamınızın altında gelen tıklanabilir ve dikkat çekici alanlardır. Bağlantı metni 25 karakter, açıklama satırı 1 için 35 karakter ve açıklama satırı 2 için 35 karakter girilebilmektedir.

Site Bağlantı Metni
Örnek site bağlantısı uzantıları görünüşü böyledir. Reklam verirken doldurulduğunda bu alanların gösterimi Google’ın inisiyatifine bağlıdır.

Açıklama metni uzantıları: 25 karakter aralığında maksimum 20 ek bilgi metni girebilmenizi sağlar. Kullanıcılara farkınızı göstermeniz ve çoğunlukla rakam odaklı başlıklar belirlemeniz tıklanma oranınızı artıracaktır. Aşağıdaki örnekte %70 indirimin herkesin dikkatini çektiği gibi.

Açıklama metni uzantıları reklamlarda tıklama oranını artırmaktadır.

Telefon uzantıları: Reklamınızın mobil cihazlarda aramaya açık olması için belirlediğiniz bir telefon numarası çıkacaktır.

Dilerseniz sadece belirli saat veya zaman aralığına göre ayarlayabilirsiniz.

Reklam Verme Adımları - Telefon Uzantıları
Google Ads Reklam Verme Adımları – Telefon Uzantıları

Bu aşamaya kadar geldikten sonra “Kaydet ve Devam Et” seçeneği ile ilerleyip Kampanya ayarlarından “Reklam grupları oluşturma” adımına geçiyoruz.

Reklam Grupları Oluşturma

Reklam grupları, içinde birden fazla reklam oluşturabileceğimiz, ayrı teklifler verebileceğimiz, daha düzenli veya kategori bazlı çalışabileceğimiz yapıdadır.

Örneklendirmek gerekirse; Kampanyanızın “Yedek Parça” olduğunu reklam grubunuzun da “Motor Yedek Parçaları” ya da “Araç Aksesuarları” diye gruplandırabiliriz. Sonuçta motor yedek parçası asla araç aksesuarı kategorisi ile aynı değil. Yanlış reklamın tetiklenmemesi için o reklam grubumuza özel kelimeleri kaydetmemiz gerekmektedir.

Google Ads Reklam Verme Adımları - Reklam Grupları Oluşturma
Google Ads Reklam Verme Adımları – Reklam Grupları Oluşturma

Reklam grubuna kendiniz için ayırt edici bir isim girmeniz gerekmektedir. Sitenizin adını ve alt alanda yer alan kelime alanını uygun kelimeler ve doğru eşleme yöntemleriyle doldurabilirsiniz.

Google Ads Reklam Verme Adımları - Anahtar Kelimeler
Google Ads Reklam Verme Adımları – Anahtar Kelimeler

Anahtar Kelime Seçimi

Eşleme türleri, reklamlarınızı hangi aramaların tetikleyeceğini kontrol etmenize yardımcı olur. Doğru anahtar kelime seçimi için google ads anahtar kelime aracını kullanmanızı tavsiye ederiz. [Kaynak]

boya ustası = Geniş eşleme
“boya ustası” = Sıralı eşleme
[boya ustası] = Tam eşleme şeklinde belirlenmektedir.

Geniş eşlemelerde kelimelerden birinin geçiyor olmasında reklam gösterimi yapılır. Sıralı eşlemelerde iki kelime arasına sondan eklemeler gelebilir ama kelime giremez. Yani “boya ustası” kelimesinde reklam gösterimi yapılırken “boya yapan usta” kelimesinde reklam gösterimi gerçekleşmez. Son olarak tam eşleme ise kullanıcının arattığı kelimenin birebir veya yakın hali aratıldığında gösterime girmektedir. Boya ustası kelimesi aratıldığında tam eşlemede kelime tetiklenir. Yalnız duvar boyayan ustalar, duvar boyacısı gibi birebir eşleşmeyen kelimelerde reklamınız çıkmayabilir.

Örnek olarak kelimelerimizi aşağıdaki doldurduğumuzu düşünelim. Günlük alacağımız tıklanma sayısını ve TBM oranını tahmini olarak görebiliriz.

Google Ads Reklam Verme Adımları - Anahtar Kelimeler ve Günlük Tahminler
Google Ads Reklam Verme Adımları – Anahtar Kelimeler ve Günlük Tahminler

Reklamlarımızı oluşturmak için “Kaydet ve Devam Et” seçeneği ile ilerliyoruz.

Reklam Oluşturma Aşamaları

Reklamlarımızı oluştururken belirttiğimiz anahtar kelimeleri başlık ve açıklama alanlarında kullanmamız reklamın gücünü olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca reklamın; kelimeleriniz, cümleleriniz ve hedef URL’ni ile uyumlu olması reklam maliyetinizi de düşüren yöntemlerdendir.

Google Ads Reklam Verme Adımları - Duyarlı Reklam Oluşturma
Google Ads Reklam Verme Adımları – Duyarlı Reklam Oluşturma

Reklamlarınız ile ilgili başlıkları ve açıklamaları yazdıktan sonra “Kaydet ve Devam Et” ile son aşama olan “Faturalandırma ayarlarını yapın” bölümüne gelirsiniz.

Fatura ve Ödeme Yöntemi Seçme

Ödeme bilgilerini onaylayın başlığının altında yer alan alanları kendinize göre doğru şekilde doldurunuz. “Ödeme yönteminiz” bölümü için karşınıza otomatik ödemeler ve manuel ödemeler seçenekleri çıkacaktır. Bunların ne olduğundan kısaca bahsedelim.

Otomatik Ödeme: Bu hizmet için, faturalandırma eşiğinize ulaştığınızda veya son otomatik ödemenizden 30 gün sonra (hangisi önce olursa) gerçekleştirilen otomatik ödeme işlemi yoluyla, sadece tarafınıza maliyet tahakkuk ettikten sonra ödeme yaparsınız.

Manuel Ödeme: Bu hizmet için ödeme hesabı bakiyenizi kullanarak ödeme yaparsınız. Bir maliyet tahakkuk ettiğinde, ücret bu ön ödeme bakiyesinden tahsil edilir. Bu ödeme hesabında para kalmaması durumunda, kullandığınız hizmet durdurulur. Para eklediğinizdeyse hizmetiniz otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

Manuel ödeme seçerseniz hesabınıza yatırmanız gereken tutarı girmeniz gerekmektedir. Kampanyanızı hemen başlatmak istemiyorsanız biraz daha alt bölümde “Ödeme yöntemi” alanını görürsünüz. Oradan “Havale” seçeneği işaretleyin belirli bir miktar yazarak adımı atlayabilirsiniz. Daha sonradan da hesabınıza manuel olarak kartınızı kaydedip ödemelerinizi bütçeniz bittikçe yükleyebilirsiniz.

Google Ads Reklam Verme Adımları - Faturalandırma ve Ödeme Yöntemi
Google Ads Reklam Verme Adımları – Faturalandırma ve Ödeme Yöntemi

Hesabınızın sorunsuz ve maksimum performansla çalışması için Günlük bütçenizin en az iki katını hesabınızda bulundurmanız hesabın otoritesi için oldukça faydalı olmaktadır.

Gönder butonuna tıkladığınızda kampanyanızı tamamlamış olursunuz.

Google Ads Reklam Verme Adımları - Kampanyanızı Kontrol Ediniz
Google Ads Reklam Verme Adımları – Kampanyanızı Kontrol Ediniz

“Kampanyanızı keşfedin” butonuna tıklayıp reklamınızın başlangıç ekranına geçiş yapabilirsiniz.

Google Ads Reklam Verme Adımları - Kampanya Tablosu
Google Ads Reklam Verme Adımları – Kampanya Tablosu

Reklamınız onaylandığı takdirde (1-36 saat aralığı) 5 günlük kesintisiz reklam yayını sonucunda öğrenme süreci tamamlanır. Reklamınızı güncellemeniz gerektiği yönünde öneriler ve fikirler oluşabilmektedir. Bunları uygun bulursanız onaylayabilirsiniz. Reklamınızın kampanyası ve reklam grubu aktif olduğu ve zaman kısıtlaması olmadığı sürece bakiyeniz varsa gösterim yapmaya başlayacaktır.

Bu yüzden reklam kampanyanızı durdurmak yerine sol menüden “Daha fazla göster” seçeneğine tıklayınız. Altta açılan “Reklam zaman planlaması” ile gün bazında reklam yayınlayıp duraklatabilirsiniz. Bu ayarlar öğrenme sürecinize zarar vermeyecektir.

Google Ads reklamları yoğun ilgi ve alaka isteyen bir süreçtir. Ayrıca doğru kelimelerin seçimi, reklam stratejileri, kampanyalar, etkili dönüşüm grupları ve çok daha fazlası profesyonelce kurgulanması gereken aşamalardır. Bu nedenle Google Ads reklam danışmanlığı veren firmamız sizleri en uygun reklam maliyeti ile rakiplerinizin de üst sıralarına taşımaktadır.

TIKLA ARA
WhatsApp