Web Sitesi Tasarımı | Profesyonel Web Sitesi | Web Tasarım

Google Ads, daha öncelerden ismini Google Adwords olarak bildiğimiz bir reklam platformudur. Bu reklam platformu Google arama sonuçlarında aratılan kelime içeriğinin reklam kelimeleri ve daha bir çok kriterin yerine gelmesi sonucu reklam bölümlerinde çıkmayı hedeflemektedir. Ayrıca Google iş ortağı (sitesinde Google reklamları hizmeti alıp yayınlayanlar) sitelerinde ve yayınlayacağınız görüntülü reklamlar için YouTube ‘da gösterim yapabilmektedir.

Günümüzde bu tür reklam alanları kullanıcılar tarafından dikkat çekici, merak uyandırıcı, aradığı ürün veya hizmeti yansıtan reklamlar olunca hemen tıklıyorlar. Burada amaç her zaman yapılan işin doğru anahtar kelimeler ile ortaya çıkarılması gerekmektedir. Unutmayalım ki doğru verilen reklam size sadece doğru oranda büyüme sağlar.

Reklam sadece anahtar kelime seçerek yapılmaz. Doğru eşleme türü seçeseniz bile yerine getirilmesi gereken o kadar çok detay var ki burada size tamamından bahsetmeye çalışacağız. Eğer “ben işime bakayım siz de benim reklamımı verin” diyorsanız Google Ads danışmanlığı hizmetimizden hemen faydalanın.

2021 yılını bitirmeye az kaldı. Ama size küçük bir örnek vermek istiyoruz. Dünya genelinde 2020 itibariyle aylık ortalama 250 milyar sorgu yaptık. Yanlızca Google reklamlarını kullandığımızda bu oranın içerisinde milyonda 1 tıklama alsanız aylık 2.500 tıklama demek. Ayrıca Google raporlarında her reklam tıklamasının min %7 oranında gösterim başarısı aldığını biliyoruz. Bu oran bile reklamlarda kullanıcılar tarafından tıklanabilmenizi sağlamayacaktır. Bu nedenle hesap yaparken bunları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Genel bilgilendirmeler, küçük ve etkili hesaplamaları yaptıysak eğer şimdi sırada Google Ads reklam verme konusuna tam olarak giriş yapalım. Kısaca reklam modellerimizi tanıyalım. Biz reklamlarımızı nereye vermeliyiz? Hangi reklam alanı hangi bölüm için daha uygun onları hemen sizlere anlatmaya çalışalım.

Google Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları Google’daki arama sonuçlarında görünmenizi sağlar. Eğer hem firmanızı yada ürünlerinizi gösterirken aynı zamanda müşterilerinize de bu yöntemle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için en doğru yöntem arama ağı reklamlarıdır.

Google Arama Ağı Reklamları

Bir ürün veya hizmeti almak istersek ilk bakacağımız mecra elimizin altındaki dijital mağazalardır. Dünyanın herhangi bir yerindeki bir mağazadan dilediğiniz gibi sipariş verebilme şansınız gün geçtikçe daha fazla imkanlarla önümüze gelmektedir. Bilgiye ve ürüne ulaşmak isteyen kitlenin daha fazla tıklama yaptığı bu reklam modelinde tüm sonuçlar yazılan anahtar kelimeler ile ilgili hesapların reklamlarını önümüze çıkartmaktadır.

Örnek vermek gerekirse “su tesisatçısı çağır” yazdınız ve arattınız. Bu reklamınızda eğer bu kelime eşleme türlerinden birini karşılıyorsa işte o zaman reklamınız tetiklenmektedir. Tabi ki her kelimede hemen ilk sıralarda yer almanız mümkün olmayabilir. Sonuçta aynı kelimeye 10 kişi reklam verdiğinde açık arttırma usülüne göre teklif vererek reklamlarınızı üst sıralara alabilmektesiniz.

Ayrıca Google’ın reklam algoritması reklamınızı anlamak ve ilgili kategoride göstermek için kelimelerinize kalite puanı vermektedir. Bu puan reklamların arama sonuçlarındaki konumunu belirlemektedir. En kritik noktalardan biri de reklam metninde vurguladığımız özelliklerin hedef URL ile yönlendirdiği sayfanızda mutlaka yer alması gerektiğidir.

Google Görüntülü Reklam Ağı

Google reklam verme üzerine diğer bir önemli konu da görüntülü reklam ağıdır. Çünkü görüntülü reklamlarda reklam kabul eden sitelerdeki kullanıcıların karşısına görsel şeklinde reklamlar çıkmaktadır. Bunun en önemli yanı marka bilinirliği sağlamasıdır. Çünkü görüntülü reklam ağlarının tüm internet kullanıcılarının %90’ından fazlasının görebileceği mecra olduğunu unutmayalım.

Kısacası görüntülü reklamlar, reklam şartlarını karşılayan sitelerde gördüğünüz görsel afiş reklamlardır.

Google görüntülü reklam ağının yalnızca size resim reklam gösterme seçeneği sağlaması yaygın bir yanılgıdır. Aslında, Google görüntülü reklam ağı, metin reklamlar, animasyonlu resim reklamlar, zengin medya ve video reklamlarla çeşitli biçimlerde ve boyutlarda reklam vermenize olanak sağlar.

Metin Reklamlar  - Görüntülenen metin reklamlar, arama ağındakiyle aynıdır. Metin reklamlar, bir başlık ve iki metin satırından oluşur ve reklam verenlerin, metnin en çok tıklama aldığı metne yönelik bir dizi reklam oluşturmalarına olanak tanır.

Resim Reklamlar  - Göründüğü web sitesinde tüm reklam bloğunu dolduracak banner adı da verilen statik bir resimdir. Ayrıca resimlerinizi, düzenlerinizi ve arka plan renklerinizi resim reklamlarda özelleştirebilirsiniz.

Zengin Medya İçeren Reklamlar – Reklama bakanlar ve reklamlarla nasıl etkileşimde bulunduklarına bağlı olarak değişen etkileşimli öğeler, animasyonlar veya diğer özellikleri içerir. Örneğin hareket eden bir atlıkarınca olabilir.

Video Reklamlar  - YouTube görüntülü reklam ağına dahil edildiğinden beri daha popüler hale gelmiştir. Artık reklamlarınızı YouTube videolarının yanına yerleştirmek için Google Ads Görüntülü Arama Reklamcılığını kullanabilirsiniz.

Google görüntülü reklam ağında 20’den fazla farklı reklam bloğu boyutu var. Ayrıca Google reklamlarını görüntülemek için her site web sitesi düzenine en uygun reklam bloğunu seçmektir.

Google Alışveriş Reklamları

Google alışveriş reklamları, çevrimiçi satılan somut bir ürünü ararken Google arama sonuçlarının üstünde gösterilir. Alışveriş reklamları bir resim, bir fiyat ve bir marka veya web sitesi adı URL’sinden oluşmaktadır.

Google alışveriş reklamları, herhangi bir web sitesine bile tıklamadan önce insanlara ürünleri görsel olarak karşılaştırma imkanı sunar. E-ticaret sitesine sahip tüm ürün tabanlı işletmeler Google alışveriş fırsatlarından yararlanmalıdır. İşletmelerin önemli bir kısmı Google alışverişte diğer e-ticaret reklamlarından daha iyi getiri elde eder.

Bununla birlikte, Google Ads reklamcılığına benzer şekilde, Google alışveriş kampanyaları da düzgün bir şekilde kurulması ve yönetilmesi için bir uzman gerektiren karmaşık bir platform kullanır. Kampanya başına 10.000 ürünlük bir limit olduğunu unutmamak gerekmektedir. 10.000’den fazla ürün varsa bir kırılıma gitmemiz gerekecektir.

Video Reklamları

İnternet kullanıcılarının % 97’si çevrimiçi video kullanmaktadır. YouTube’da her gün 5 milyardan fazla video izlenmektedir. Bir araştırmaya göre alışveriş yapanların yaklaşık üçte biri video reklamı izledikten sonra ürün satın alıyor. Amazon ve e-Bay dahil çevrimiçi pazarların devleri, bir ürün açıklamasına bir video reklam eklemenin, bir müşterinin o ürünü satın alma şansını % 35’e kadar artırdığını bildirdi.

Video reklamlar, Youtube videolarından hemen önce, Youtube arama sonuçlarında, izleme sayfa kenarlarında ve Google görüntülü reklam ağlarında gösterilir. İzleyici reklamın 30 saniyesini ya da 30 saniyeden az bir reklam için ise tamamını izlediğinde maliyet oluşmaktadır. Kullanıcı reklamı atladığında herhangi bir maliyet ödenmemektedir.

Video bilgilendirme ve eğitim için mükemmel bir formattır. Birden fazla duyuya hitap eden görsel ve işitsel unsurlar içerdiğinden, video reklamlar eğitim araçlarının yanı sıra performans gösterir. İzleyiciler, bazı şeylerin nasıl çalıştığını veya yeni bir beceri öğrendiğini gerçekten görebildiğinden, özellikle ürün tanıtımları için veya “Nasıl Yapılır?” kılavuzları olarak kullanıldığında etkilidirler.

Uygulama Reklamları

Uygulamaların tanıtımı için kullanılabilecek en uygun kampanya modeli evrensel uygulama reklamlarıdır. Evrensel uygulama kampanyaları için herhangi bir hedefleme yapmanıza gerek kalmadan maksimum kullanıcıya erişme imkanı elde edersiniz. Uygulamanın maksimum sayıda indirilmesi için reklamlar otomatik olarak dönüşümlü yayınlanır ve sistem teklifleri performansa göre otomatik olarak ayarlanır.

Uygulamalar Google Play Store ve App Store’da yüklü olmalıdır. Kampanyayı oluştururken uygulama ismini ilgili alana girmeniz yeterlidir.

Google Ads Reklam Getirisi Nasıl Hesaplanır?

ROI Nedir Nasıl Hesaplanır?

Google Ads için ayırdığınız reklam bütçesinin reklamdan gelen tıklamaların işe dönmesi arzulanmaktadır. Ayrıca buradan yapılan ROI hesaplamalarında kalan bedelin giderden çıkması sonucu kalan kârınızı bulabilirsiniz. ROI formülünü aşağıya bırakıyorum.

ROI = Kar(Gelir-Maliyet) / Maliyet x 100

Bu formül yatırım getirinizi görmek için uygulanır. Çıkan sonuç, reklamda elde ettiğiniz toplam kazancı göstermektedir.

ROAS Nedir Nasıl Hesaplanır?

Bir de ROAS değeri vardır. Kısaca örneklendirme yapalım. ROAS = (Gelir / Maliyet) x 100 hesabı ile bulunmaktadır. Bu da bize reklam maliyetimizin getirisini göstermektedir. Örnek olarak bir reklama -ne kadar harcama yaptınız ve size ne kadar dönüş sağladı- konusunda en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmaktadır.

Bu yüzden 300 TL reklama harcama planı yaptınız diyelim. Bu 300 TL ‘yi üç güne yaydınız. Üçüncü günün sonunda elde ettiğiniz gelir 2850 TL oldu diyelim. Formüle göre; (2850 / 300) x 100 = % 950 ROAS olmaktadır. Yani her 300 TL harcamanıza 950 TL getiri sağlayacaktır.

Herhangi bir yerden reklam hizmeti alıyorsanız ya da reklamınızı kendiniz veriyorsanız hesaplayın bizce. Çünkü reklamlarınız size getiri sağlamıyorsa yapmanız gereken tek şey daha iyi bir Google Ads uzmanından destek almaktır. Bu konuda sizlere AVMEK olarak destek vermeye her zaman hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

Reklamlarım Ne Zaman Yayınlanacak?

Reklamlarım Onaylanmıyor Ne Yapmam Lazım?

Reklamların Sıralamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Buraya hizmet mi satacak yoksa ürün mü satacak şeklinde yorumlama yazısı yazılabilir.

Reklam Hedefleri

Rakip Analizi

Harcama Bütçeniz

Eğer bunları belirlediyseniz reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Hesap Oluşturma

Anahtar Kelime Seçimi

Kampanya Oluşturma

Reklam Oluşturma Aşamaları

Reklamlarınız İçin Uzantılar

Dönüşüm Oluşturma

Fatura ve Ödeme Yöntemi Seçme

Hesap Oluşturma

TIKLA ARA
WhatsApp