Web Sitesi Tasarımı | Profesyonel Web Sitesi | Web Tasarım

SEO analizi (Arama Motoru Optimizasyonu analizi) ; arama motorlarının belirlemiş olduğu algoritmaların, sorgulanan site ile karşılaştırılması sonucu eksik veya hatalı olan bilgileri sonuç olarak gösteren genelde ücretsiz olan analiz türüne verilen addır.

Farklı web sitelerinin verdiği bu hizmet genel olarak benzer yapıdadır.

Arama motorları belirli sürelerde tarama için bot yazılımlarını aktif ederler. Bot yazılımlar sitelerin içeriğini tarar, kategorilere ayırır ve indeksleyerek arama motorları sonuçlarında göstermek için listenen sonuçlara ekler. Burada siteniz arama sonuçlarında çok geride başlayabilir.

Üzülmeyin!

Google arama sonuçlarında yüksemek için gerekli bilgileri de sunuyoruz.

Sitenin hit değeri arttıkça bot yazılımlar daha sık gelmeye başlayacaktır.
Bu inceleme sonucunda, arama motoru üzerinden arama yapan kişiye arattığı kelimeden en iyi sonuçların gösterilmesi süreci başlar. Bunu yaparken de siteniz aratılan kelime ile bağlantılı ise kayıt edilmiş kategoriden sonuçlar ekranımıza gelir. Burada yapılması gereken sitenizi arama motorlarına kabul ettirmek ve istenilenleri eksiksiz şekilde uygulamanızdır. Aksi halde yükselmeniz hayalden öteye gitmeyecektir.

SEO Analizi Nedir?

SEO analizi özel arama motoru optimizasyon kurallarına göre belirtilen siteye ulaşıp sitenin bu kriterlere uygunluğunu denetleyen bir tespit hizmetidir.

Bir web sayfası için SEO analizi oldukça önemlidir. Çünkü üst sıralarda olmak için sadece bir web sitesi yapmakla iş bitmez. Onu arama motorlarına kaydetmeniz veya kabullendirmeniz gerekir. Sitenizin geriye düşmemesi için yapmanız gereken şeylerin başında SEO analizi gelmektedir.

Sitenizi her zaman analiz etmelisiniz. Burada standart Google kriterlerinden birkaç tanesini bile yerine getirmeniz sıralamanızı olumlu şekilde etkileyebilir. SEO analizi yapan siteler birbirinden farklı denetlemeler yapabiliyor. Her farklı araç arama motorlarının sıralama algoritmalarına göre siteleri inceler ve gerekli olanları ve önerileri bir tarama sonucunda kullanıcıya sunar.

Gelelim SEO araçlarını anlatmaya…

SEO araçlarının bazı özellikleri ücret karşılığında sunulabilir. Biz burada ücretsiz SEO araçlarından ya da deneme sürümü hizmeti veren analiz sitelerini sunacağız.

İşte bu yüzden bu yazımızı sık kullanılanlar klasörünüze kayıt etmeniz gerektiğini düşünüyoruz 🙂

Burada belirlenmesi gereken husus sitenizin eksiklerini tespit edip uygulanabilir maddeleri etkinleştirmelisiniz.

Ücretsiz SEO Testi – Bilgini Test Et

Eğer SEO konusunda kendine güveniyorsan bilgilerini test etmeye ne dersin? 🙂

Hemen Ücretsiz SEO Testi ile Bilgini Test Et! Bu sınav SEO bilgilerine bilgi katacak.

Teste Başla

Ücretsiz 15 SEO Analizi Araçları

Sitenize ücretsiz SEO analizi yapmak için analiz yapan güncel web sitelerini sizinle paylaşıyoruz. Test işlemlerinden sonra aşağıda bahsettiğimiz “SEO Raporunuz Neyi Anlatıyor?” başlığını okumanızın size faydalı olacağını düşünüyoruz.

https://www.seoptimer.com/

https://seositecheckup.com/

https://www.site-analyzer.com/

https://rankmath.com/tools/seo-analyzer/

https://rankgen.com/

https://website.grader.com/

https://www.woorank.com/

https://mysiteauditor.com/

https://neilpatel.com/seo-analyzer/

https://www.lipperhey.com/en/signup/

https://seomator.com/

https://en.ryte.com/lp/free-seo-analysis/

https://oncrawl.com/

https://varvy.com/

https://raventools.com/

SEO Raporunuz Neyi Anlatıyor?

SEO raporlarınız size neyi geliştirmeniz gerektiğini söyler. Yapmak veya yapmamak size kalır. SEO raporunu tam olarak kavrayabilmek için bazı bilgileri kısa kısa özetleyelim.

Siteyi değerlendirirken 5 farklı kriteri sorgularız. Çünkü arama motorları sizi tanıyabilmek için aktif olduğunuz her platformda tarama yapar. Bunları SEO, Performans, Domain Etkisi, Güvenlik ve Sosyal Medya olarak ayırıyoruz.

SEO Analizi Kriterleri Nelerdir?

Header Alanı Değerlendirmesi

Site Başlığı (Meta Title): Masaüstü arama sonuçlarında maksimum 57 karakter (boşluk dahil), mobil cihazlardan yapılan arama sonuçlarında ise maksimum 65 karakter ile sınırlandırılmıştır.

Masaüstü cihazlarda title ve description karakterlerinin kapladıkları alan. (±5 farklılıklar olabilir.) Arama sonuçlarında yükselmek için bilgilerinizi eksiksiz ve limitlere uygun doldurmalısınız.

Site Açıklaması (Meta Description): Site açıklaması (meta description) alanı masaüstü arama sonuçlarında maksimum 155 karakter, mobil cihazlarda yapılan arama sonuçlarında ise maksimum 120 karakter ile sınırlandırılmıştır.

Mobil cihazlarda title ve description karakterlerinin kapladıkları alan. (±5 farklılıklar olabilir.)
Mobil cihazlarda title ve description karakterlerinin kapladıkları alan. (±5 farklılıklar olabilir.) Arama sonuçlarında yükselmek için bilgilerinizi eksiksiz ve limitlere uygun doldurmalısınız.

Yazdığınız site açıklaması (meta description) alanın masaüstü ve mobil cihazlarda tam olarak görünmesi için 125 karakter ölçüsünü baz alarak kullanıcılara daha düzenli bir deneyim sunabilirsiniz.

Site Anahtar Kelimeleri (Meta Keywords): Site açıklaması (meta keywords) alanı ortalama 260 karakter arası olmalıdır.

Dip Not: 2009 yılından bu yana site sayısının artması ile keywords alanına yazılan farklı anahtar kelimeler barındıran alakasız sitelerin bile yukarıya çıkmasını sağlıyordu. Bu da spam sayısını artırıyordu. Google bu etiket desteğini artık SEO kriteri olarak değerlendirmiyor. Nostalji olsun diye yine de paylaşalım istedik. 🙂

SEO Analizi İçin Body Alanı Değerlendirmesi

Site Dosyaları

Site Performans Kriterleri Nelerdir?

Hız Değerlendirmesi

Kullanılabilirlik

Domain Değerlendirmesi

Güvenlik Önemlidir!

Sosyal Bağlantıların SEO ‘ya Etkisi

Bu konuda en büyük örneği Bursa Avukat kelimesinde SEO çalışması yaptığımız Av. Büşra Mizen sitesi üzerindne örneklendirebiliriz. İlk 3 aylık periyotta %463 büyüme kat ettik. İlk 6 ayda tahmini büyüme oranımızı %1200 olarak belirledik. Bir çok değerli anahtar kelimede ilk sırada yer alan site, rakiplerinden daha fazla organik trafik çeken, sosyal mecralardan daha fazla ziyaretçi getiren, kullanıcı niyetine göre yazılmış makaleleri ile yüksek tıklama oranlarına sahiptir. Bu nedenle yaptığımız tüm çalışmalar meyvelerini oldukça kısa bir zaman diliminde net olarak göstermiştir.


TIKLA ARA
WhatsApp