Web Tasarım | Web Sitesi Tasarımı | Profesyonel Web Sitesi | Web Tasarım Fiyatları
eticarette devlet desteği
E-ticarette devlet desteğinde kimler faydalanabilecek?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı hakkında açıklamalarda bulundu. Bu kapsam e-ticaretle uğraşan kişilere e-ticarette devlet desteği gelecek.

E-ticarette devlet desteği konusunda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklamalarda bulundu. Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı kararı ile yayımlanan açıklamalarda e-ihracata teşvik verilmesi için yeni bir sisteme geçiş yapılacak. Konu ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Twitter hesabından yaptığı açıklamalar ile birlikte e-ticaret ile uğraşan kişiler rahat bir nefes alacak.

Covid-19 pandemisi ile iş yapma pratiklerinin radikal bir şekilde değiştiğine vurgu yapan Pekcan, “Dijitalleşmenin önem kazandığı bu dönemde ihracata yönelik dijital faaliyetleri teşvik edecek yeni bir destek mekanizması geliştirdik.” dedi.

Firmaların sanal fatura, sanal fuar ve e-ticaret sitelerine yaptığı masraflar ve sanal fuar organizasyonları giderleri konusunda destekleneceğini açıklayan Pekcan, “Sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılım için iş dünyamızı temsil eden çatı örgütlerin yapacakları masraflar ve sanal fuar organizasyonları giderleri de yüzde 50 oranında desteklenecek.” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, açıklamalarının devamında şu sözlere yer verdi:

“Bu çerçevede firmalarımızı e-ihracata özendirmek amacıyla e-ticaret sitelerine üyelik giderlerini 2020 yılı için %80, takip eden yıllarda %60 oranında destekleyeceğiz. Bakanlık olarak firmalarımızın yeni ticaret dinamiklerine uyumlu olarak, dijitalleşme süreçlerinden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamaya ve yurtdışı pazarlara giriş faaliyetlerine destek olmaya devam edeceğiz. Hayırlı olsun.”

Günümüzde e-ticaretin etkin kullanılması ile yapılan bu destekleme çalışmaları ile birçok firmaya ödeme yapılacak.

E-ticarette devlet desteğinden kimler faydalanabilir?

E-ticaret sitelerine bireysel üyelik desteği

MADDE 4-

Sanal ticaret heyeti desteği

MADDE 5- (1) Bakanlık koordinasyonunda işbirliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal ticaret heyeti faaliyetlerine ilişkin Genelgede belirtilen giderler %50 oranmda ve faaliyet başına 50.000 ABD Dolarına kadar desteklenir.

Sanal fuarlara katılımların desteklenmesi

MADDE 6- (1) Bakanlık (İhracat Genel Müdürlüğü) tarafından uygun görülen uluslararası niteliği haiz sanal fuarlara katılımcıların iştirak etmelerini sağlamak üzere işbirliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuarlara katılım organizasyonlarına ilişkin Genelgede belirtilen giderler %50 oranında ve faaliyet başına 50.000 ABD Dolarına kadar desteklenir.

Sanal fuar organizasyonu desteği

MADDE 7- (1) Bakanlık (İhracat Genel Müdürlüğü) tarafından uygun görülen, işbirliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuar organizasyonlarına dair Genelgede belirtilen giderler %50 oranında ve faaliyet başına 100.000 ABD Dolarına kadar desteklenir.

Resmi gazeteye ulaşmak için tıklayınız.

Haber Kaynağı İçin Tıklayınız.
TIKLA ARA
WhatsApp